Polyfibre se že več kot 20 let osredotoča na svoje raziskovalne in razvojne dejavnosti, ki jih pripeljejo do inovativnih teniških strun. Danes tako ponujajo več kot 20 različnih visokokakovostnih teniških strun, ki zadovoljujejo različne potrebe njihovih igralcev. Polyfibre je tako prisoten v več kot 30-tih državah po vsem svetu – kakovost »Made in Germany«.
Polyfibre se je razvil iz raziskovalnega projekta podjetja "Höchst", ki je že leta 1993 iskalo nove materiale za trg teniških strun. Cilj je bil razvoj novih strun, ki naj bi bile bolj udobne in "zelo prijazne" do roke. Napetost mora biti dlje časa konstantna in imeti dobre lastnosti dušenja vibracij in dotika, brez zdrsa strun.
Po obsežnih testiranjih v laboratoriju za raziskave vlaken v Južni Karolini v ZDA, je nekdanja Davis Cup ekipa preizkusila prvo struno. Raziskovalni projekt in testi so trajali dve leti, predno je prva Co-Polymer struna prišla na trg v letu 1995. Razvoj te strune je bil tako uspešen, da se je pričela množična proizvodnja in je na trg prišla struna "Hightec" pod blagovno znamko Polyfibre.
Polyfibre neprestano raziskuje nove materiale za teniške strune, da bi lahko izboljšali igralne lastnosti. Vendar pa je za razvoj zelo pomembno mnenje igralca: obsežni praktični preizkusi in izboljšave materialov poskrbijo, da je struna korak za korakom tržno zanimiva.
Visokotehnološke teniške strune Polyfibre so izdelane iz Co-Polymerov, Etilena in Olefinov. Od ostalih strun se razlikujejo po izjemni elastičnosti, občutku, kontroli in prožnosti.
Razvoj teniških strun je kompleksen proces, ki traja približno dve do štiri leta. Osnovni cilj je raziskovanje ustreznih materialov za izboljšanje vaše igre. V laboratorijskih testih se strune testira: na kislino, natezno trdnost, da se ugotovi kdaj počijo, na krčenje, dinamično elastičnost, vzdržljivost, ter preizkušanje pri visokih in nizkih temperaturah. Če struna ne ustreza strogim kriterijem, bo sestava recepture popravljena in ponovno stestirana v laboratoriju.
Življenjski cikel izdelka je tako sestavljen iz petih točk:
Glavne inovacije, ki jih je potrebno izpostaviti:
Mnogi igralci zapravijo veliko denarja za vrhunski lopar, pri tem pa skoraj nič ne razmišljajo o izbiri teniških strun. Podcenjujejo pomen pravih strun – čeprav so teniške strune tiste, ki dejansko pridejo v stik z žogico in pomembno vplivajo na kontrolo, moč in rotacijo žogice. Nekaj je gotovo: tudi najdražji lopar je neuporaben z napačnimi oziroma slabimi strunami.
Tukaj je nekaj osnovnih smernic, ki vam bodo pomagale najti idealne teniške strune in veljajo za vse znamke strun. Poleg specifičnih lastnosti posamezne strune obstaja še nekaj dejavnikov, ki vplivajo na igralne lastnosti in se lahko včasih med seboj izključujejo. Power strune se na primer obrabijo hitreje, medtem, ko spin strune ponujajo manj moči.
Teniške strune sčasoma izgubijo elastičnost in postanejo trde - "mrtve". Kako hitro izgubijo svojo napetost, je odvisno od samih strun. Splošno pravilo je, da z istimi strunami ne smete igrati dlje kot 2 do 3 mesece. Tudi če teniškega loparja ne uporabljate, bodo strune izgubile svojo napetost – zato bi morali tudi rekreativci, ki ne igrajo pogosto, zamenjati strune vsaj vsakih 6 mesecev. Ena od značilnih lastnosti Polyfibre strun je njihova odlična vzdržljivost. Drugo pravilo pa je kolikokrat na teden igraš, vsaj toliko krat letno jih moreš zamenjati.
Napetost strune močno vpliva na lastnosti igranja. Teniški loparji so običajno napeti z napetostjo med 22 in 30 kg. Lopar z nižjo napetostjo strun bo zagotovil več moči in udobja, strune pa se ne bodo tako hitro obrabile. Močno napet lopar nudi boljšo kontrolo in natančnost. Ustrezna napetost strun se zelo razlikuje od igralca do igralca in jo je potrebno določiti s testiranjem.
String pattern ali raporeditev strun je gostota vzdolžnih in prečnih strun. Pri odprtem vzorcu je znotraj okvirja napetih manj strun in je razdalja med posameznimi strunami večja. To omogoča, da žogica prodre globlje v strune, kar ji daje več moči in rotacije. Zaradi tega pa se strune tudi hitreje obrabijo. Z gostejšo razporeditvijo strune trajajo dlje in izboljša se kontrola žoge. Igralčevi sklepi so zaščiteni, saj je čas stika žoge z loparjem krajši.
Tanjša kot je struna, boljši je pospešek, rotacija in udobje. Debelejša kot je struna, večja je vzdržljivost. Najtanjša struna v seriji Polyfibre je POLY HIGHTEC s premerom 1,10 mm. Najdebelejše strune so najlonske strune OMNI PLAY in TP SELECT s premerom 1,35 mm. Večina strun Polyfibre je na voljo v različnih debelinah, tako da lahko igralci natančno prilagodijo strune, da ustrezajo njihovemu individualnemu slogu igranja.
Hibridne strune so kombinacija dveh različnih strun za vzdolžno in prečno struno. Na ta način je mogoče združiti prednosti dveh različnih strun. Pri enakomerno napetem loparju skoraj vedno poči vzdolžna struna. To se zgodi, ker se vzdolžne strune premikajo veliko bolj kot prečne strune. Prečne strune so tako lahko bolj elastične. Teoretično je možno katero koli struno kombinirati s katero koli drugo struno.
Različne strune imajo različno površino, ki seveda nudi različne lastnosti. Najnovejši sta Ribbed oziroma rebrasti struni, ki izgledajo iz profila kot zobnik. Takšna struna omogoči, da se povsem oprime žoge in jo posledično ekstremno zarotira, zato je takšna struna idealna za topspin igralce. Nato imamo gladko struno, ki nudi maksimalno moč in je v primerjavi z ostalimi tudi najbolj vzdržljiva.
Rough ali grobe strune imajo mehanično obdelano zgornjo plast, ki nudi poseben oprijem in tako izboljša rotacijo žoge. Strukturirana struna kot je Cobra, shranjuje energijo, ki jo vrača v žogo in tako nudi več moč in veliko udobja. In kot zadnja je večkotna struna, ki se "zareže" v žogo in jo posledično zavrti.
Power strune dajejo igralcu izboljšan pospešek žoge. Struna absorbira moč žogice in nato, po udarcu, prenese več kot 90 % te energije nazaj na žogico, za večjo moč vašega udarca. V to skupino spadajo strune: Viper, Fire Rage, Poly Hightec, Black Venom in TCS Rapid.
Spin strune povzročijo, da se žogica ob udarcu zavrti in poleti v loku, ter se na koncu močno odbije od tal. Žogica zaradi posebne zgorne plasti strune, prejme dodatno rotacijo poleg rotacije, ki jo povzroči gibanje loparja. V kolekciji spin strun se nahajajo: Black Venom Rough, Fire Rage Ribbed, Evolution Ribbed, TCS Rough, Tour Player Rough in Hexablade.
Strune namenjene kontroli dajejo igralcu večjo natančnost udarca in nadzor nad žogico. Strune s povečano kontrolo so idealne za igralce z veliko moči. V kolekcijo strun za kontrolo spadajo: Grip Spider, Pantera, TCS, Tour Player in Hightec Premium.
Igralci potrebujejo tudi udobne strune, ki so prijazne/udobne za igralčevo roko. Vsak udarec povzroči vibracije, ki se prenesejo naravnost na igralčevo telo. Več te energije kot lahko struna absorbira, manjša je obremenitev roke, rame,.... V to kolekcijo spadajo strune: Evolution, Cobra, Omni Play, TP Select, Xplode, Gutex.
Vzdržljive strune dlje časa ohranjajo elastičnost in se počasneje obrabljajo. Idealno za igralce, ki "uničijo" veliko strun. V to skupino strun spadajo: Tour Player, Dual Force, Thinergy, D'Aramid.
Poleg dobre strune je potrebno razmišljati tudi o vseh dodatkih, ki so potrebni tako za igralce, kot tudi za trenerje in klube. Najbolj znan izdelek pri Polyfibru so prekrivni gripi, ki jih resnično odlikuje izredna kvaliteta. Na voljo so pakiranja po 3 ali 60 kosov, ter modeli Omni , Feel in S.A.T. Prva dva sta gladka gripa in precej lepljiva in slednji je perforiran. Ob tem pa še osnovni gripi, košare za teniške žoge, tenis žoge, komplet za otroško igranje tenisa in odlične teniške nogavice.